Przejdź do głównej zawartości

Darmowa i szybka wycena tłumaczenia?

Nie tak dawno czytałem, przeglądając teksty o tłumaczeniach i tłumaczach, felieton traktujący o szybkiej i darmowej wycenie dokumentów do tłumaczenia. Dotyczy problemu, jak można w tak krótkim czasie wycenić – a przeważnie w ofercie poznańskich biur tłumaczeń jest godzina – wielostronicowy plik w języku oryginalnym.
Refleksje po lekturze "darmowej i szybkiej wyceny tłumaczenia" , które jako osobie zaangażowanej na co dzień w tłumaczenia techniczne i nie tylko, przyszły do głowy, są następujące:
1. Biuro tłumaczeń ma z tym kłopot. Pracownik zamiast wykonywać inne zadania, przynoszące dochód, ślęczy nad dokumentem. A jak jest w sytuacji tłumacza przysięgłego, który sam musi: znaleźć klienta,zareklamować się, nawiązać kontakt np telefoniczny przyjmując do tłumaczenia (najpierw do wyceny, nie zawsze sfinalizowanej translacją), wycenić, oddzwonić lub odpisać, wykonać tłumaczenie, wystawić fakturę? CZy odbije się to na: jakości tłumaczenia (bo musi się wtedy wspomagać automatem)? Zdrowiu tłumacza? Skuteczności działania? To jest dopiero dla |samo zatrudniającego| się tłumacza nie lada KŁOPOT
wycena tłumaczenia darmowa i szybka, może przysporzyć kłopotu
2.Tak jak wspomniano, nie każda wycena kończy się zleceniem. Wiele firm wycenia tworząc sobie katalog/ zestaw ofert różnych biur. Pracownik otrzymuje zadanie zebrania z rynku ofert na dane tłumaczenie i ich zestawienie oraz podanie gotowego szefowi. Wkurzające, ale prawdziwe, bo wykonujemy nieraz takie wyceny „w kosmos”.
Biuro jakoś to przetrwa, w końcu zatrudnia do tego pracownika, ale tłumacz freelancer?
3.Przyrost bądź obniżenie ilości znaków w tekście po tłumaczeniu. To zawodowiec- pracownik biura tłumaczeń powinien mieć w małym palcu u nogi. Które pary językowe wykazują przyrost po przetłumaczeniu, które zachowują podobną ilość liter w tekscie docelowym, a które będą generować spadek w języku dokumentu ostatecznego.

W sumie wydaje się, że pojedynczy tłumacz może nie podołać codziennym wycenom, nie zawsze prostym ale za to niesfinalizowanym.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

O tłumaczeniach na wesoło

Przeglądając blogi biur tłumaczeń chciałbym dziś położyć akcent na aspekt humorystyczny wpisów czy stron blogowych. Tutaj z przykrością stwierdzam ,że zapisane słowo blog słownik wbudowany w pakiet biurowy Microsoft wciąż  na nowo podkreśla jako błędne. Czy nie powinien się on sam aktualizować, nadążając za zmianami w żywym języku (mówionym)? Ale nie miało być na poważnie, dziś na tablicy tematem „humorystyka” a nie przykładowo aspekty tłumaczenia przysięgłego albo tłumaczenie angielskiego w Mosinie.

Kontrola tłumaczeń dla dużej firmy

Tłumaczenie dla dużej firmy zagranicznej to praca dla wielu działów. Dział firmy nieraz może poprosić, aby pod tłumaczeniem zwykłym podbić pieczątkę. W przypadku ważnych dokumentów można zarządzić kontrolę umów. Oraz kontrolę tłumaczeń. To raczej zadanie działu umów, bądź innej jednostki kontroli wewnętrznej korporacji.

Linków trzeba pilnować , nawet z ...ministerstwa

Okazuje się, że sprawy linków internetowych do strony tłumacza przysięgłego w Poznaniu należy ciągle samemu pilnować i poprawiać, nawet gdy mowa jest o stronie Ministerstwa Sprawiedliwości. Mamy piękne połączenie do strony Tłumacz przysięgły angielskiego Poznań, www.filolodzy.pl, ale nie wchodziliśmy przez nie ostatnio. Rzadko korzysta się ze strony ministerialnej.
Nasza klientka zwróciła nam wczoraj uwagę, że strona tłumacza jest chyba niebezpieczna. 
Zaraz po tym sygnale jestem na liście ministerialnej i wyszukuję tłumacza przysięgłego angielskiego po nazwisku. Jest łącze, ale kliknięcie daje komunikat w języku angielskim. Czy strona tłumacza jest bezpieczna? Your connection is not secure - I dalej wyjaśniając powody (dalej po angielsku): The owner of www.filolodzy.pl has configured their website improperly. To protect your information from being stolen, Firefox has not connected to this website. Pojawiły się niepokojące słowa “stolen” oraz “improperly”. (Oj, bez znajomości angiel…