Przejdź do głównej zawartości

10 trudności w języku polskim


Nie tylko języki obce nastręczają nam problemów, jak również nasz język polski sprawia trudność nie tylko obcokrajowcom. Również nie jeden raz zdajemy sobie sprawę, ile trudności kryje się w naszej mowie ojczystej, raz gdy ktoś zwraca się o wytłumaczenie językowych zawiłości, a dwa, gdy sami popełniamy błędy.
Zestawienie 10 trudności w języku polskim nie rości sobie prawa do całkowitego rozwiązania trudności językowych języka polskiego, pokazuje tylko jakie najczęściej wyrażenia sprawiają nam kłopot w mowie i piśmie. Pomijamy w rankingu  słowa stanowiące tzw kalki językowe, przeważnie z niepoprawnego tłumaczenia języka angielskiego, typu opcja, design, level.  
1. Cudzysłów – niby słowo znane i lubiane, ale odmiana tego rzeczownika przez przypadki jest często obarczona błędem. Nieraz wydaje się , że odmienia się analogicznie do słowa „słowo” (sic!) . Zgodnie z regułą odmiany per analogiam. I mamy Miejscownik:  „W cudzysłowie”, a nie daj Boże „w cudzymsłowie”. Nie jest to łatwe, więc posługujemy się podobieństwem „w rowie” od „rów”.  Poprawna forma miejscownika brzmi „W cudzysłowie”.  Dopełniacz użyj kogo ? czego? Użyj cudzysłowu *nie cudzysłowia* 

10 trudności w języku polskim, cudzysłów jako jedna z nich

2. Półtora . Słowo kłopot. Nie wiadomo co to za część mowy, okazuje się, że jest to liczebnik, ale jak go odmieniać? Półtorej czy półtora? I jak potem Anglikowi wytłumaczyć regułę dla takiego wyrażenia? Otóż można zapamiętać najprostszą zasadę odmiany: półtora przyjmuje końcówkę żeńską „półtorej” tylko z rzeczownikami rodzaju żeńskiego. Półtorej godziny, ale: półtora tygodnia.
3.   Proszę Pani czy proszę panią. Nie raz w dyskusjach słyszymy formę „proszę panią, niech pani posłucha”, co stanowi mylne użycie dopełniacza w miejsce biernika.
4. Rozumiem, umiem, ale! wątpię, czuję, a nie czujem, wątpiem. Końcówki, ach te końcówki. Niektórzy mają tendencję do nadmiernego wymawiania „ę” na końcu słowa, podczas gdy norma językowa dopuszcza twardą wymowę tak jak „e”. Natomiast do błędu zalicza się stosowanie – bodajże gwarowych końcówek – lubiem, tłumaczem, piszem

Ciąg dalszy listy- nastąpi!

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Darmowa i szybka wycena tłumaczenia?

Nie tak dawno czytałem, przeglądając teksty o tłumaczeniach i tłumaczach, felieton traktujący o szybkiej i darmowej wycenie dokumentów do tłumaczenia. Dotyczy problemu, jak można w tak krótkim czasie wycenić – a przeważnie w ofercie poznańskich biur tłumaczeń jest godzina – wielostronicowy plik w języku oryginalnym.

Zjawi się maj klej zbierzesz mi - żart Cezika

Występ Polaka w brytyjskim Mam Talent! Niesamowite! Cezik zmanipulował nami lepiej niż nasz rząd! A przy tym , jest to naprawdę świetne i śmieszne. Na blogu: Tłumaczenia Szczecin  - zobacz wideo, które artysta z Gliwic  przygotował wspólnie z Klejnutami.
Takiego ubawu na takim poziomie artystycznym i montażowym dawno nie widziano. Brawo Cezik!  Go Gliwice, go!
Polak podbił serca Angielek piosenką o kleju i diamentowych sztangach Tekst jest niezłą próbką tego, co chciał nam zapewne powiedzieć jego autor o miałkości i denności współczesnych tekstów piosenek, pisanych przez pieśniarzy pop z pierwszych miejsc list przebojów.
Pod względem językowym piosenkarz pokazał nam swój pazur jako tłumacz angielskiego, był to przekład nieco dowolny angielskiej wersji piosenki  :)

Linków trzeba pilnować , nawet z ...ministerstwa

Okazuje się, że sprawy linków internetowych do strony tłumacza przysięgłego w Poznaniu należy ciągle samemu pilnować i poprawiać, nawet gdy mowa jest o stronie Ministerstwa Sprawiedliwości. Mamy piękne połączenie do strony Tłumacz przysięgły angielskiego Poznań, www.filolodzy.pl, ale nie wchodziliśmy przez nie ostatnio. Rzadko korzysta się ze strony ministerialnej.
Nasza klientka zwróciła nam wczoraj uwagę, że strona tłumacza jest chyba niebezpieczna. 
Zaraz po tym sygnale jestem na liście ministerialnej i wyszukuję tłumacza przysięgłego angielskiego po nazwisku. Jest łącze, ale kliknięcie daje komunikat w języku angielskim. Czy strona tłumacza jest bezpieczna? Your connection is not secure - I dalej wyjaśniając powody (dalej po angielsku): The owner of www.filolodzy.pl has configured their website improperly. To protect your information from being stolen, Firefox has not connected to this website. Pojawiły się niepokojące słowa “stolen” oraz “improperly”. (Oj, bez znajomości angiel…